Jak se připravit na pohovor

13. 11. 2013 · Inspirace

Během pohovoru se personalista snaží zjistit co nejvíce o vás – o vašich zkušenostech, ale také jak se hodíte na danou pozici, do týmu a samozřejmě do samotné firmy. To samé byste měli dělat i vy. Zjistěte si, co vás o firmě a pozici zajímá a na základě toho se rozhodněte, zda je pro vás ta nabídka stále zajímavá. Pohovor by neměl být „zkoušení“ personalistou, ale dialog.

Příprava na pohovor

Jak se říká, štěstí přeje připraveným a u pohovorů to platí na 100 %.

Zjistěte si, kde firma sídlí a najděte si ideální cestu (MHD, auto, vlak). Počítejte s tím, že na recepci firmy byste měli být přibližně 5 – 10 minut před domluvenou schůzkou.

Během přípravy je dobré se ještě jednou podívat na znění inzerátu a váš životopis. Popřemýšlejte, kde vy sami vidíte propojení. Dalším bodem přípravy je pročtení firemního webu. V případě, že ve společnosti pracuje někdo z vašich známých, vyzpovídejte ho.

Oblečení, ve kterém půjdete, se může zdát nedůležité. Jenže nezapomínejte, že lidé dají na první dojem a personalista je také člověk. Oblečení by mělo být čisté a vybrané s ohledem na firmu a pozici, na kterou se hlásíte.

» Tohle vám pomůže prokouknout firmu předem

↑ Pohovor by neměl být „zkoušení“ personalistou, ale dialog.

Během pohovoru

Nervozita stoupá každou minutou, která vás přibližuje k pohovoru. Nebojte se, je to normální. I s nervozitou nezapomeňte základy slušného vychování. Ideálně ještě před vstupem do budovy vyplivněte žvýkačku a vypněte nebo alespoň ztlumte mobil.

Od první chvíle, co vstoupíte do budovy, se snažte usmívat, mluvte dostatečně hlasitě a snažte se o přiměřené podání ruky (žádná leklá ryba, ani železná pěst). Také řeč těla je důležitá. Seďte na židli vzpřímeně s nohama u sebe, gesta používejte přiměřená a dívejte se druhým do očí.

Během pohovoru aktivně personalistovi naslouchejte, zodpovídejte jeho otázky (samozřejmě ne ty diskriminační jako je počet dětí, rodinný stav, sexuální orientace, náboženské vyznání atd.) a klaďte ty, které vás zajímají. Snažte se častěji odpovídat rozvitými větami než jen „ano“ a „ne“.

Při zodpovídání otázek na bývalé zaměstnaní, šéfa, kolegy se vyvarujte kritiky a pomluv. Personalisté si představí, jak byste mohli za pár let mluvit o nich.

Otázka na finanční očekávání se většinou objevuje ke konci pohovoru a měl by ji první vyslovit personalista. Vy se na tuto otázku připravte a odpovídejte co možná nejkonkrétněji.

Po pohovoru

Až se za vámi zavřou dveře místnosti s personalistou, zamyslete se nad tím, jak na vás působili lidé, se kterými jste se setkali, prostředí, komunikace.

Personalisty většinou potěší, když jim den, dva po pohovoru napíšete e-mail s poděkováním za setkání. Nesnažte se ale po e-mailu vymámit informaci o tom, jak to s vámi „vypadá“.

Většinou se výsledek dozvíte během týdne, maximálně dvou. Pokud byl pohovor úspěšný, mohou vás čekat další kola pohovorů.

» Co si personalisté povídají, když za vámi zapadnou dveře?

Na co se vás nejspíš budou ptát?

  • Proč se ucházíte o práci právě u nás?
  • Co očekáváte od změny zaměstnání?
  • Proč odcházíte z dosavadní práce?
  • Jaká byla vaše pracovní náplň a zodpovědnosti v posledním zaměstnání?
  • Jak vypadal váš typický pracovní den?
  • Co vidíte jako svůj největší přínos pro naši společnost?
  • Proč bychom právě vás měli vybrat na tuto pozici?
  • Jak vaše vzdělání koresponduje s požadavky na pozici?
  • Jaké si představujete finanční ohodnocení?
  • Kdy můžete případně nastoupit?

» Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnášejí

Na co se zeptejte vy

Během pohovoru se personalista může uchazeče zeptat: máte na nás nějaké otázky? Je dobré si alespoň jeden dva dotazy připravit:

  • Jedná se o nově vytvořenou pozici?
  • Je-li pozice obsazována znovu, z jakého důvodu se uvolnila?
  • Jaká jsou klíčová kritéria úspěšné práce na této pozici?

» 21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jobs.cz

Další rady k tématu

Jak napsat životopis

Přemýšlíte o změně práce a říkáte si, jak nejlépe začít­? Někteří známí vám možná poradili vytvořit si profil na profesní sociální síti, protože klasický je životopis mrtvý. Pokud si při slově životopis vybavíte slohové cvičení, tak opravdu „mrtvý“ je. Řešení naleznete v přehledném CV, které případně můžete dát i online. Méně je opravdu více Je jasné, …

Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis se v několika posledních letech proměnil. Z dlouhých slohových prací se stal spíše „dopisem“ průvodním, který by vás měl představit v několika řádcích a u člověka na druhé straně vzbudit chuť vás osobně poznat. Jsou firmy, které motivační dopis vyžadují. V takovém případě si na něm dejte extra záležet. Ostatním firmám postačí krátký průvodní dopis. Ať už …

Videodotazníky a psychometrie

Životopisem, motivačním dopisem a pohovorem přijímací řízení do firmy nekončí. V poslední době se prosazují další metody náboru, například psychometrické testy nebo videodotazníky. Psychometrie S psychometrickými dotazníky se setkávají lidé hlásící se zejména na vedoucí, odborné nebo obchodní pozice. Personalisté je ale používají i u nižších pozic, například administrativních, kde se předpokládá kontakt s klienty. Psychometrický dotazník lidé …

Jak zvládnout assessment centre

Assessment centre je skupinová metoda výběru. Je to trochu spolupráce a trochu soupeření. Firma pozve skupinku nadějných kandidátů na půldenní nebo celodenní setkání. Skupinka poté plní různé úkoly a zaměstnavatel si dělá obrázek: který uchazeč je ten pravý? » Prozkoumejte nejnovější nabídky práce na Jobs.cz Co je assessment centre? Assessment centre firmy používají na nejrůznější …